images

20 Sep 2019

G2meksper Increased Customer Satisfaction With Pos Integration

Ev dışı tüketim pazarının Türkiye’deki lider şirketlerinden g2mEKSPER için gelişmiş bir sanal POS entegrasyonu projesi gerçekleştirdik.

Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösteren ev dışı tüketim sektörü şirketlerinden g2mEKSPER için danışmanlık veren uzman kadromuz, kapsamlı bir sanal POS entegrasyonu projesini devreye aldı.

Türkiye genelindeki 10 dağıtım merkezi ve 900’ün üzerindeki çalışanı ile 81 ildeki müşterilerine 10 binden fazla ürün tedariki gerçekleştiren g2mEKSPER, yeni projeyle geçmişte manuel olarak gerçekleşen çeşitli süreçleri otomasyonla yönetmeye başladı.

Felece Teknoloji olarak, SAP’nin CX-Müşteri Deneyimi çözümlerinden B2C Commerce ile Sanal POS entegrasyonu gerçekleştirdiğimiz müşterimiz, bu sayede ödeme süreçlerinin takibi, taksitlendirme, hesap ekstresi yönetimi gibi çeşitli süreçleri daha kolay yönetebilir hale geldi.

Proje ile mevcut SAP ERP sistemlerindeki taksit yapısı, her gece düzenli olarak çalışan yeni bir program ile B2C Commerce sistemine entegre edildi. Yeni yapı, g2mEKSPER’e sanal POS ile yapılan ödemelerde Mobile Express entegrasyonu üzerinden bankadan ödeme sürecini tamamlama yeteneği kazandırdı. Bununla birlikte sisteme dönen değerler SAP ERP sistemine finansal kayıt olarak otomatik olarak işlendi.

Proje ile g2mEKSPER müşterileri, ödemede kullandıkları kart tipine göre taksitlendirme seçeneğini kullanmaya başladı. Bu noktada sistem, çalışılan bankalara ait kodlardaki taksit seçeneklerini otomatik olarak çekecek şekilde yapılandırıldı.

Tahsilat ve Ödemedeki İyileşmelerle Daha Yüksek Müşteri Memnuniyeti

g2mEKSPER müşterileri, alımları açık hesaplarındaki bakiye üzerinden gerçekleştiriyor. Alım tutarının mevcut bakiyeden fazla olması durumunda borçlandırma yapılıyordu. Aradaki bakiye ise havale yoluyla veya g2mEKSPER satış ekiplerinin müşteriye gidip POS cihazıyla alım yapmasıyla kapatılıyordu. Projeyle dahil edilen sanal POS entegrasyonu sayesinde bu süreçler tamamen çevrimiçi olarak yapılmaya başlandı.

Bu tip durumlarda satış ekiplerinin tahsilat için müşteriye gitmesiyle harcadıkları zaman ve kullandıkları araçlara ait yakıt tutarlarının önüne geçildi. Sistemin, işlemleri SAP ERP sistemine doğrudan işlemesi sayesinde tahsilat süreçlerinin takibi kolaylaştı. Havale ile yapılan ödemelere ilişkin banka hesaplarının ayrıca takip edilmesine gerek kalmamış oldu. Ödemelere ait dekontlar doğrudan müşteri tarafından indirilebilir hale geldi. Böylece faturalandırma ve dekontların takibi için ek bir efor harcanmasına gerek kalmadı. Müşteriler, sipariş ve ödemeleriyle ilgili pek çok bilgiyi tek bir ekrandan takip edebilmeye başladı.