Dijital dönüşüm haritanızda en önemli noktalardan biri müşterileriniz. SAP’nin müşterilerinizle etkileşimi güçlendiren CX (Müşteri Deneyimi – Customer Experience) çözümleriyle müşteri deneyiminizi üst seviyeye taşıyoruz.

Tüm satış ve satış sonrası servis süreçlerinizi a’dan z’ye şekillendiriyor, müşterilerinize yönelik fayda eğrinizi yukarı çıkartıyoruz.

SAP’nin dördüncü nesil CRM teknolojisini temsil eden SAP C/4HANA ile markanız ve müşterileriniz arasında güvenilir bir ilişki kurmanıza yardımcı oluyoruz.

Faaliyet gösterdiğiniz sektör ne olursa olsun ister milyonlarca bireysel müşteriye ister farklı ölçekteki şirketlere ürün ya da hizmet sunun, SAP’nin CX ve CRM çözümleriyle gelecek öngörülerinizi güçlendirmenize katkı sağlıyoruz.

SAP CX (Müşteri Deneyimi) portföyü ile müşterilerinizle ilk temas kurduğunuz andan, satın almaya kadar giden tüm süreçleri yönetebilmeniz için gerekli ortamı sağlıyoruz. Pazarlama, satış ve müşteri ilişkileri yönetimi odaklı çözümler arasında entegrasyon sağlıyor ve optimum faydaya ulaşmanız için rehberlik ediyoruz.

SAP CRM & Müşteri Deneyimi çözümleri sayesinde

  • Müşterilerinizle her zaman güçlü ilişkiler kurun
  • Kapsamlı analizlerle gelecek öngörülerinizi güçlendirin
  • İleriye yönelik pazarlama stratejisini net bir şekilde belirleyin
  • Çoklu pazarlama kanallarını en aktif şekilde kullanın
  • Satış performansınızı yükseltin