images

17 Sep 2019

End-To-End Digital Transformatıon In Aksa Dogalgaz

Aksa Doğalgaz, doğal gaz dağıtım sektöründe abone yönetimi konusunda yenilikçi bir projeye imza attı. Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğalgaz, kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP Çözümlerini Felece Teknoloji Danışmanlığında hayata geçirecek.

Gelişen teknolojiyle birlikte dinamikleşen enerji sektörünün çalışma modeli, dönüştürmeye ve dijitalleşmeye öncülük etmeye devam ediyor. Güncel teknoloji çözümleri süreçlerine dahil ederek, hizmet sektöründe her zaman bir adım önde olmayı hedefleyen Aksa Doğalgaz, SAP’nin enerji dağıtım sektörüne yönelik çözümlerini (SAP S/4HANA, SAP CRM for Utilities, SAP IS – U ve MCF)  tüm iş süreçlerine entegre ederek, dijital dönüşüm yolculuğuna hız kazandırıyor. Uygulamaya geçecek proje ile Aksa Doğalgaz, büyük verinin hızlı/etkili/şeffaf bir şekilde yönetilmesini ve yaygın dağıtım bölgesindeki başta müşteri hizmetleri servisleri olmak üzere, uçtan uca tüm operasyon süreçlerinin tamamını tek bir sistem üzerinde birleştirmeyi amaçlıyor.

Planlama, iş emirleri, bakım, satın alma, stok, satış, pazarlama, lojistik, finans ve insan kaynakları gibi farklı süreçleri birbirine entegre eden ERP yazılımlarını SAP S/4HANA’ya dönüştüren Aksa Doğalgaz, aynı zamanda proje kapsamında doğal gaz abone yönetimini de SAP sistemlerine geçirirken 21 dağıtım bölgesindeki merkezi yönetiminin süreç ve operasyonlarını da iyileştiriyor. Bununla birlikte şirketin KVKK dönüşümü, saha operasyonları, müşteri hizmetleri, faturalama, satın alma süreçleri, personel dönüşümü ve tüm raporlamaları da Felece Teknoloji danışmanlığı ile uçtan uca SAP sistemlerine taşıyor.

Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, proje ile hedeflerini ve dijital dönüşümün bu hedeflere ulaşmadaki rolünü şu şekilde açıklıyor; “İnsanların hayatını kolaylaştıracak yenilikçi ve alternatif çözümler sunarak müşteri memnuniyetimizi en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Bu da güncel teknolojileri içeren dijitalleşme çözümleriyle mümkün olmaktadır. Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi olarak, yoğun bir veri trafiğini anlık olarak yönetmek durumundayız. Şu anki rakamlarla 3 milyonu aşan, her yıl da %10 büyüyen müşteri portföyümüze en kaliteli hizmeti sunmak bizim için hayati önem taşıyor. Bu bilinçle, sistemlerimizin alanında en iyilerden kurulmasını önemsiyoruz. Bu projeyle, verinin toplanmasından başlayarak anlık olarak elde edilen büyük veriyi daha hızlı, etkin ve gerçek zamanlı olarak yönetebileceğiz. Ayrıca tüm kaynaklarımızın uçtan uca birbirine bağlı bir şekilde tek merkezden yönetim stratejisi ile uyum, güvenilirlik ve sistemsel otokontrolünde ciddi bir iyileşme hedeflemekteyiz. Danışmanlık desteği konusunda ciddi bir araştırma sürecinden sonra uçtan uca çözümler konusunda Felece Teknoloji ve GoLive ekipleri ile projemizi ilerletme kararı aldık. Sektörümüzde ilk defa uygulanacak ve uluslararası düzeyde de yankı uyandıracak büyüklükteki bu projeye başlamayı, ekonomimiz ve şirketimiz açısında değerli buluyorum.”